7 lží o učení sa. Ktorým z nich veríte vy?

7 lží o učení sa

Autor Jim Kwik vo svojej knihe Myseľ bez hraníc popisuje mýty o učení sa, ktoré oslabujú našu sebadôveru. V tomto článku nájdete 7 lží o učení sa podľa Jima Kwika + moje postrehy a praktické tipy pre vaše štúdium angličtiny.

Lož č.1: Inteligencia je daná

“Výsledky testov nerozhodujú o vašej budúcnosti. Nerozhodujú o tom, čo sa môžete naučiť a dosiahnuť. Vezmite svoje vzdelávanie do svojich rúk.” Jim Kwik

Praktické tipy: Mindset is everything. Vnímajte učenie ako proces a pestujte si rastové nastavenie mysle. Skúste vymeniť svoje presvedčenia ako “nie som dobrý v angličtine” za “pracujem na svojej angličtine, postupne sa zlepšuje”. Verte mi, je to základ úspechu.

Lož č.2: Používame iba 10 % mozgu

“Všetci používame celý mozog, no niektorí ho používajú lepšie ako iní.” Jim Kwik

Praktické tipy: Pamätáte si program Hodina pravdy? Bolo až neuveriteľné, aké veci sa ľudia dokázali za týždeň naučiť. So správnymi metódami a motiváciou je možné rozširovať možnosti svojej pamäte. Ak vás táto téma zaujíma viac, pozrite si môj live stream s Tomášom Hackni svoju pamäť o učení sa a mnemotechnických pomôckach.

Lož č.3: Chyby sú zlyhania

“Chyby neznamenajú zlyhanie. Chyby sú znakom skúšania nových vecí.” Jim Kwik

Praktické tipy: Čo ak by sme na každej hodine mali presne tú istú konverzáciu? Po určitej dobe by ste sa pravdepodobne naučili zopakovať tie isté vety a klásť tie isté otázky. Tak to však nefunguje, však? Každý týždeň nabaľujeme stále viac nových vecí. Je teda prirodzené, že sa občas pomýlite. Zastavte sa občas a pozrite sa na pokrok, ktorý ste už urobili. Z týždňa na týždeň robíte malé kroky a neustále sa posúvate vpred.

Lož č.4: Vedomosti sú moc

“Vedomosti nie sú moc. Majú len potenciál premeniť sa na ňu. Vedomosti x konanie = moc.” Jim Kwik

Praktické tipy: Ak si na Instagrame pozriete 10 krátkych videí s anglickými slovíčkami a budete skrolovať ďalej, je len malá pravdepodobnosť, že si ich o týždeň vybavíte v anglickej konverzácii. Skúste namiesto toho radšej konzumovať menej obsahu, ale vedome a spolu s akčnými krokmi. Pozrite si len 1-2 videá a slovíčka z nich si zapíšte do zošita. Potom skúste vytvoriť vetu alebo slovíčka inak precvičujte. Získané vedomosti používajte čo najviac v praxi a podeľte sa o ne so svojimi priateľmi či lektorkou na hodine angličtiny.

Lož č.5: Naučiť sa nové veci je ťažké

„Keď sa naučíte nové spôsoby učenia, učenie sa stane zábavnejšou, ľahšou a príjemnejšou výzvou.“ Jim Kwik

Praktické tipy: Zamyslite sa nad tým, aké aktivity vás prirodzene zaujímajú. Skúste spojiť príjemné s užitočným a zapojiť angličtinu kde sa len dá. Pri štúdiu vám môžu pomôcť napríklad i pesničky.

Lož č.6: Na kritike záleží

“Jedného dňa sa posledný raz nadýchneme a nebude záležať na cudzom názore či na našom strachu. Bude záležať na tom, ako sme žili.” Jim Kwik

Praktické tipy: Angličtina má obrovský potenciál otvoriť vám dvere do sveta a priniesť úžasné pracovné príležitosti, cestovateľské zážitky či inšpiráciu do vašich projektov. Nenechajte sa znechutiť posmeškami alebo kritikou iných ľudí.

Lož č.7: Géniovia sa rodia

“Genialita stojí na oporných bodoch. Za všetkým, čo vyzerá ako kúzlo, stojí metóda.” Jim Kwik

Praktické tipy: Nikto učený z neba nespadol. Úspech často tkvie v množstve malých krokov a len málokedy sa dostaví zo dňa na deň. Vyberte si správny spôsob učenia a doprajte si dostatok času.

Viac užitočných tipov pre váš mindset i angličtinu môžete získať na mojich sociálnych sieťach, napríklad v rozhovore s Nat Pavlovskou na tému Mindset a učenie.

Držím vám palce!

Alexandra Pilečková
Študenti o mne hovoria, že som trpezlivá a mám vynikajúci spôsob výučby. Ja o sebe hovorím, že robím, čo milujem a robím to najlepšie, ako viem.

Úvod do anglickej gramatiky
pre začiatočníkov I Ebook zdarma

Prehľadný ebook pre začiatočníkov, ktorí sa boja anglickej konverzácie. Vysvetlím vám ako používať slovesá, skladať slovosled aj tvoriť otázky. Okrem ebooku získate tipy pre vašu angličtinu 1x do mesiaca.